Adsız tasarım (10)

SOSYAL MEDYA’DA KÜFÜR VE HAKARET SUÇLARININ CEZALARI NELER?

Sosyal medya hesaplarınızı gün içerisinde defalarca kez kullanıyorsunuz. Facebook’taki paylaşımlardan, Twitter’daki gündem maddelerine kadar, ülke ve dünya gündemine dair ne varsa yakından takip ediyorsunuz. Bunu yaparken, kendi siyasi düşünceniz, dünya görüşünüz doğrultusunda paylaşımlar yapıyorsunuz. Kendinizi bu konuda oldukça yapıcı eleştiriler yapan birisi olarak görseniz de, sizin gibi düşünmeyen birisinin hakaret ve küfürlerine maruz kalmanız kaçınılmazdır.

Her bireyin farklı bir karakter taşıdığını aklınızdan çıkartmayın ve karşınızdaki kişinin dünyaya bakışının sizden farklı olabileceğini asla unutmayın. Çünkü basit tartışmalar, mahkeme salonunda son bulabilir. Zira ortamın sanal olması, çoğu insanı cesaretlendiriyor. Ne yaparsa yapsın, bunun suç teşkil etmeyeceğini ya da bulunamayacağını düşünüyor.

Sosyal medya üzerinden edilen küfürlerin, yapılan hakaretlerin, reel yani gerçek hayattan farksız olduğunu asla unutmayın. Hem asla bulunamayacağınız konusunda kendinize güvenmeyin. Teknolojinin bu kadar üst seviyeye ulaştığı günümüzde, aynı teknolojinin güvenlik güçlerinde olmadığını düşünmek hata olur. Tüm cep telefonlarının, laptopların, bilgisayarların, tabletlerin bir kimliği olduğunu unutmayın.

Evet, tıpkı sizin sahip olduğunuz T.C. Kimlik Numarası gibi, her teknolojik aletin de bir kimliği var. Ayrıca kullandığınız internetin de, mobil ya da wifi mutlaka bir kimliği, yani ip numarası bulunmaktadır. Birine hakaretler savururken, küfür ederken, bir kez daha düşünmelisiniz.

Bu durum, hakaret ve küfüre maruz kalanlar için büyük bir avantaj. Hiç bir suçun cezasız kalmayacağını bilmek, bu anlamda herkesi mutlu eder. Eğer size hakaret ve küfür eden kişi 15 yaşından küçükse, bir ceza almayacaktır. Ancak yaşı 15’ten büyük her birey, reelde işlenen suçlarda olduğu gibi internet üzerinden işlenen suçların sorumluluğundadır.

* Sosyal sınıf, ırk, din veya mezhep gibi farklılıklara yönelik hakaret, küfür ve ithamlar, alenen düşmanlığa yönelttiği için kamu güvenliği söz konusu olur. Bu suçun cezası; 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır.

* Yine aynı kapsamda sosyal sınıf, ırk, din veya mezhep gibi farklılıklara sahip insanları aşağılamak, küfür etmek ciddi bir suçtur. Cezası 6 aydan başlamaktadır. 1 yıla kadar hapis cezası da alınabilmektedir.

* En çok işlenen internet suçlarından birisi de dini değerlerin aşağılanmasıdır. Halkın bir kesimi tarafından benimsenen değerleri aşağılamak, kamu düzeninin bozulmasına sebep olabilecek durumlara neden olabileceği göz önünde bulundurulur. 6 aydan, 1 yıla kadar hapis cezası vardır.

*Söz konusu hakaretlere, küfürlere, aşağılamalara ya da tacizlere Twitter, Facebook, İnstagram ya da Tiktok gibi uygulamalar üzerinden maruz kalmışsanız, bunun için ekran kaydı son derece önemlidir. Ekran kayıtlarıyla birlikte, bilişim suçlarına bakan savcılara başvurmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yerdeki emniyet müdürlükleri de bu soruşturmalar kapsamında size yardımcı olacaktır.

Türkiye’nin 81 şehrinde, İl Emniyet Müdürlükleri bünyesinde kapsamlı birere Bilişim Suçları Bürosu bulunduğunu unutmayın. Kimsenin size hakaret ve küfür etmesine müsaade etmeyin. Bu cezaların sizi de kapsadığını aklınızdan çıkarmadan, siz de kimseye ‘ceza almanıza sebep olacak’ şekilde hitap etmeyin.

Kuzey PR Sosyal Medya Ekibi

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *